Jste v práci dostatečně chránění?
Ať už pracujete v kanceláři, nebo v restauraci, jste lékařem či právníkem, každé povolání má s sebou spojené určité nebezpečí. Po tomto článku budete vědět, jaké nedostatky hledat ve svém pracovišti.
Co se týče bezpečnosti práci, lze ji rozdělit na hygienu práce a na ergonomii práce.
Hygiena práce
Jak už říká staré pořekadlo - “Čistota, půl zdraví.” a bohužel se denně pohybujeme v prostorách kde nemáme nad hygienou žádnou moc. Na co se máme tedy zaměřit na pracovišti, a co mají zaměstnavatelé povinnost pro nás zajistit?
Zaměstnavatel by měl poskytnout čistotu pracovních prostor a pravidelně kontrolovat jejich čistotu. Zkusíme si to rozdělit do několika kategorií.
- čistota vody a potravin
- čistota povrchů
- čistota vzduchu
Čistá voda je základ, na pitný režim zaměstnanců a také na osobní hygienu. V české republice málokdy najdete vodu, která by byla řazena jako nepitná. Existují jednoduché testery čistoty vody, které mohou zjistit čistotu vody na pracovišti.
Pokud máte svůj osobní prostor na pracovišti, budete nejspíš osobně zodpovědní za jeho čistotu ale co se týče podlah, povrchů a společných prostor, obzvláště středních a větších podniků, bude mít na starost zaměstnavatel. Pokud pracujete pro menší firmu, je potřeba od zaměstnavatele poskytnout čistící prostředky.
Čistý vzduch se týká zejména prostředí, kde se při práci vytváří prach, piliny, nebo plyny. Toto prostředí musí poskytovat nějaký přístroj, systém, či mechanismus, který pomůže s procesem odsávání prachu a jiných nechtěných částic.
Ergonomie práce
Následující seznam obsahuje zaměstnání, které jsou nejvíce ohrožená nedostatečnou ergonomií práce. Problémy s tímto spojené mohou vést až k trvalé invaliditě, takže nelze tuto oblast omezit.
- stavebnictví,
- výrobní průmysl,
- strojní průmysl,
- těžební průmysl,
- zemědělství,
- lesnictví a rybolov,
- autodoprava,
- administrativa,
- gastronomie,
- obchody.